Opdatering: aflæsning afsluttet 02-11-2025
Det er blevet tid til radio aflæsning af Jeres vandmålere igen.
Turen rundt starter i morgen formiddag - og alt efter vejret håber jeg den kan afsluttes i løbet af søndagen. Som sædvanligt foretages aflæsning på cykel iført en trafikvest hvoraf vandværkets navn fremgår. Så ved I hvem der eventuel lige er inde og vende i Jeres indkørsel.
Kan godt selv se det komiske i at vores udstyr ikke kan tåle vand - så i tilfælde af regnvejr afbrydes turen. Aflæsningen foretages med “kør-forbi” udstyr der består af en modtager og en tablet der via internet forbindelse registrerer aflæsningerne. De nye målere har en længere rækkevidde - typisk 25-100 meter, medmindre måleren er brøndmonteret hvor rækkevidden er kortere.
Jeres års afregning for perioden 1-11-2024 til 31-10-2025 udsendes via Betalingsservice med forfald 2/1/2026. Såfremt du ikke er tilmeldt BS fremsendes girokort i løbet af november med forfald samme dato.
/Peter Boje






You must be logged in to post a comment.